logo behsaz copy 2

تفاوت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

چه تفاوتی بین تصفیه آب نیمه صنعتی و تصفیه آب خانگی وجود دارد؟

ظرفیت آب تولید دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی از ظرفیت آب تولید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی خیلی بیشتر است.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای تصفیه آب‌های شور (رودخانه‌ها، آب‌های زیر زمینی، کارخانه جات صنعتی) مورد استفاده قرار می‌گیرد که قدرت تولید تصفیه آب خوبی دارد.

اگر بخواهیم برای آب شرب این آب تصفیه شده را مورد استفاده قرار دهیم ممکن است در آن آب باکتری‌های ریز و یکسری آلودگی وجود داشته باشد که در اینجا باید از سیستم uv استفاده نماییم که باعث حذف آلودگی شود.

دستگاه‌های آب شیرین کن در ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شود.

دستگاه‌های بالاتر از حجم تولید ۵ متر مکعب در شبانه روز را دستگاه آب شیرین کن صنعتی می‌نامند

دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

ظرفیت تولید آب این دستگاه از ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی پایین‌تر می‌باشد که معمولاً برای مصارف ساختمان‌های بزرگ و کارخانه جات و… استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها قابلیت تولید آب تا ۱۰۰۰ لیتر در شبانه روز را دارد.

این دستگاه‌ها به خاطر ظرفیت آب تولید پایین‌تر از دستگاه تصفیه آب صنعتی و مبلغ کمتر از آن بیشتر مورد استفاده در مراکز خرید و ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود

 

تفاوت در میزان تولید آب

یکی از مولفه‌های اصلی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ظرفیت مشخص آنها برای تولید آب تصفیه شده است؛ دستگاه‌های خانگی ظرفیت تولید ۵۰ گالن آب تصفیه شده در روز هستند و اخیراً دستگاه‌های ۱۰۰ گالنی هم وارد بازار شدند؛ یعنی این دستگاه‌ها ظرفیت تولید روزانه ۱۸۵ تا ۳۷۰ لیتر آب در شبانه روز را دارند.

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی بر اساس نیاز مصرفی صنایع مختلف ساخته می‌شوند، کوچک‌ترین دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌تواند روزانه ۵ متر مکعب آب تصفیه شده تولید کند. این دستگاه تا ظرفیت ۱۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز هم ساخته می‌شود که امکان تولید روزانه یک میلیون مترمکعب آب تصفیه شده را فراهم می‌کند.

تفاوت در کیفیت آب تولید شده

یکی دیگر از تفاوت‌های بین دستگاه تصفیه آب صنعتی و دستگاه تصفیه آب خانگی در کیفیت آب تولید شده است؛ در فرآیند فیلتراسیون دستگاه خانگی فقط ذرات بزرگ و مخلوط در آب مانند ذرات گل و لای، شن، ماسه و کلر از آب جدا می‌شود در حالی که فرآیند فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب صنعتی این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک غشاء نیمه تراوا علاوه بر حذف ناخالصی‌های موجود در آب، همه مواد شیمیایی و آلودگی‌های محلول هم از آب تولید شده حذف می‌شوند.

براساس استانداردهای موجود حداکثر مجاز TDS آب باید کمتر از ۱۰۰۰ PPM باشد اما براساس ذائقه شهروندان میزان TDS مطوب در آب آشامیدنی باید در حدود ۹۰ PPM باشد؛ به همین دلیل دستگاه‌های تصفیه آب خانگی توان تولید آب آشامیدنی با TDS کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در لیتر را دارند. اما در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌توان میزان سختی آب را بر حسب نیاز مصرف کنند تا صفر رساند و آب مقطر هم تولید کرد.

پس میزان سختی آب تولید شده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بیشتر از آب تولید شده به‌وسیله دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی خواهد بود.

تفاوت در منبع دریافت آب خام

فرآیند فیلتراسیون ساده دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به‌طوری است که سختی آب ورودی به این دستگاه‌ها نباید از یک محدوده معین بیشتر شود؛ دستگاه تصفیه آب خانگی توانایی تصفیه آب‌ لوله کشی شهری را دارد که میزان سختی آن بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم در لیتر است.

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی اما به دلیل کارآیی خاصشان توانایی تصفیه آب‌ دریا، رودخانه‌ها و آب‌های زیر زمینی را دارند؛ در واقع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی در مصارف بزرگ می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و افزایش راندمان موثر باشند.

کاربرد دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و خانگی

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی همانطور که از نامشان پیداست برای مصارف خانگی کاربرد دارند اما دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی قابل استفاده در صنایع پزشکی، شیمیایی و کشاورزی هستند. از جمله مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب در مصارف کشاورزی و دام‌پروری می‌توان به افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها اشاره کرد. در مصارف پزشکی و آزمایشگاهی هم با توجه به حساسیت‌های موجود درباره میزان TDS آب دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌توانند آب مورد نیاز را با دقت بالا تولید کنند.

در مصارف صنعتی مانند دستگاه تصفیه آب در صنعت نساجی و استفاده در تصفیه آب در صنعت طیور و همچنین دیگ‌های بخار کاربرد دارد که می‌تواند در کاهش هزینه‌ها، کاهش رسوب و ماندگاری دستگاه‌ها کمک فراوانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *